Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal medya
 4. »
 5. 2024’te TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

2024’te TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1021 0
2024'te TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

2024’te TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

Tiktokda öne çıkmak için algoritmanın nasıl çalışdığını bilmeniz gerekir. 2024’te TikTok algoritması hemen hemen diğer sosyal medya platformları ile aynıdır. Ancak bir kaç detay varkı Tiktoku diğer sosyal medya platformlarından farklı kılıyor. Bir içerik üreticisi olarak Tiktokun algoritminin taleplerine uymanız ve her detaya dikkat etmeniz gerekir. Tiktok algoritması bir videonun öne çıkacağını ve ya çıkmayacağını nasıl bir kaç adımda belirliyor. Bu adımlar sonrasında videonun keşfete düşüp düşmeyeceği belli olur. Gelin birlikde bu adımların ne olduğunu inceleyelim.

 1. Videonun izlenme süresi
 2. Kullanıcı etkileşimleri
 3. Kullanılan hastaglar
 4. Kullanılan müzik
 5. İçerik üreticisinin konumu ve konuşduğu dil

Yukarıdakı tüm faktörler bir videonun ve ya bir Tiktok hesabının ne yapmak istediğini ve hangi sonuçlar alacağını belirler. Tiktok videoları gibi kısa videolarda ilk 3 saniye büyük hayati önem taşıyor. İzleyici ilk 3 saniye içinde videonun devamını izleyip izlemeyeceğine karar verir. Videonuzun kaç saniye izlenmesi de ayrıca bir artıdır. Diyelim ki videonuz 10 saniyelik bir videodur ve kullanıcılar bu videonun 8 saniyesini izliyor. Algoritma izlenen 8 saniyeyi ele alarak videonun ilgi çekici olduğuna kanaat getiriyor. Daha sonra bu videoyu diğer izleyici kitlesine de gösteriyor. İzleyicilerin videoya yapdığı beğenme, yorum ve ya paylaşım gibi etkileşimler de videonun ilgi çekici olup olmadığını belirleyen faktörlerden en önemlisidir. Kullanılan müzik ve kullanılan hastaglar ise izleyicilerin ilgi alanlarını belirler. Hastag yazarken şeffaf olmanızı tavsiyye ediyorum. İçerik üreticisinin konuşduğu dil ve konumu o videonun hangi bölgede ve hangi dili konuşan kullanıcılara gösterileceğini belirler. Eğer globala çıkmayı hedefliyorsanız videolarınıza ya hiç bir dilde konuşmayın ya da büyük izleyici kitlesi olan dillerde konuşun.

 

İlgi çekici bir video nasıl oluştura bilirim

Tiktokda tanına bilmek ve büyük bir içerik üreticisi ola bilmeniz için bir projeye sahip olmanız gerekir. Unutmayın ki her kes tesadüfen ünlü olmuyor. Tesadüf esnasında ünlü olan Tiktokcular da var ancak çok az sayda. Diğer kullanıcılar ise bir proje üzerinde çalışmış ve nihayetinde ilgi çekici içerikler üretmeye başlamışdır. Tiktokda tanına bilmeniz için aşağıdakı listede yer alan adımları atmanız gerekir.

 • İyi bir fikir bulmanız gerekir
 • Bulduğunuz fikirle alakalı bir senaryonuz olmalı
 • Bu senaryoyu çeke bilmeniz için iyi bir ekipmanınız olmalı
 • Çekdiğiniz video profösyenel editor tarafından editlenmeli

Tüm bunları yapdıkdan sonra videonuzu paylaşa bilirmisiniz? Elbetdeki hayır. Bir video hazır oldukdan sonra hazır hale getirmeniz gereken bir kaç adım daha vardır. Gelin bunları da birlikde inceleyelim ve daha nelerin gerekli olduğuna bakalım.

 • Videonuz için altyazılar oluşturun
 • Videonuzun açıklama metnini yazın
 • Kullanacağınız müziği belirleyin
 • Kullanacağınız etiketleri belirleyin

Ve paylaşın. Daha sonra gelsin izlenmeler, gelsin beğeniler ve paylaşımlar. Tiktok algoritması videonuzu büyük izleyici kitlesine çıkaracakdır. Bu makale sadece bir Tiktok algoritma klavuzu değildir hem de bir starteji yazısıdır. Bu stratejileri uyqulayarak tiktokda büyüye bilir ve gelir elde ede bilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir