Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal medya
  4. »
  5. Meta reklamlarının yayınlanmaması sorununun çözüm yolları.

Meta reklamlarının yayınlanmaması sorununun çözüm yolları.

admin admin - - 5 dk okuma süresi
69 0

Meta reklamlarım neden yayınlanmıyor? Sorusunun cevabı

 

Günümüzde sosyal medya o kadar çok kullanılıyor ki, sosyal medya üzerinden satış yapa bilmek kolay hale geldi. İşletmeler ister küçük olsun ister büyük sosyal medya üzerinde reklam vermekle satışlarını artıra biliyor.Bu nedenle sosyal medya uzmanlığı adlı bir iş dalı da ortaya çıkdı. Bu işi yapan insanlar profösyenel olarak sosyal medya pazarlama uzmanı olarak çalışıyor. Ancak bazen sosyal medya reklamlarında öyle hatalarla karşılaşılıyor ki sosyal medya uzmanları bile bu hatanın önünde ne yapacaklarını bilmiyorlar. Ancak bir az araştırma ve deneyler yaparak sorunları aradan kaldırmak mümkündür. Bu makalede uzmanlar için değilde yeni başlayanların en çok karşılaşdığı ve neden reklamlarım yayınlanmıyor sorusunu sorduran hatalardan konuşacağız.

 

Meta reklamları ve karşılaşılan sorunlar

Sosyal medya reklamları denildiğinde ilk akla gelen Meta reklamlarıdır. Meta reklamlarının yayınlanmamasının bir çok nedeni vardır. En sık rastlanan nedenler aşağıdakılardır.

  • Reklam politikalarına uyulmama
  • Doğru hedef kitle oluşturamamak
  • Düşük TBM belirlemek

Reklam politikalarına uyulmama

Meta reklamlarınızı oluştururken meta politikalarını gözardı edemezsiniz. Metanın reklam deneyimlerini artıra bilme ve müşteri memnuniyyetini artıra bilmesi için politikalara sahip olduğunu unutmayınız. Genelde videolu reklam kampanyalarında telif hakkı nedeniyle reklamların onaylanmaması durumları yaşanıyor. Telif hakkına yol aça bilecek içerikler   tesbit etmelisiniz. Başka markaların ismi, logosu ve ya ürünü de telif hakkına yol aça bileceğini de unutmayın. Videonuzdakı ses dosyası telif hakkı içeriyorsa Meta ses kütüphanesinden dilediğiniz sesi kullana bilir ve telif hakkı olmayan reklam kampanyanızı oluştura bilirsiniz.

 

Doğru hedef kitle oluşturamamak

Genelde doğru belirlenmeyen hedef kitleleri de reklamların yayınlanmasına sorun ola biliyor. Hedef kitlenizi geniş tutmanızda fayda vardır. Ne kadar dar hedef kitlesi oluşturursanız reklamlarınızın yayınlanmasında sorunların meydana çıkma olasılığı da bir o kadar artar. Hedef kitlenizi belirlerken reklamınızı kısıtlayacak şekilde olmadığını kontrol edin.

 

Düşük TBM belirlemek

Reklamverenler harcamalarını minimuma indire bilmek için en düşük tıklama oranı vermeye çalışıyor. Bu da reklamların açıkartırma zamanı kullanıcıya görünmesini engelleye biliyor. Reklamın değer puanı yüksek olsa da tıklama değeri düşük olduğu için reklam yayınlanmaz. Bu nedenle tıklama değerini belirlemeden otomatik olmasını sağlamalısınız. Meta, büdcenize uyqun tıklama değeri belirler.

 

Meta reklamları yayınlanmıyorsa yapmanız gerekenler

Anlatdıklarım reklamların yayınlanmasına engel ola bilen faktörlerdir. Ancak reklamlarınız yayınlanmıyorsa yapmanız gereken iki işlem vardır.

  1. Reklamlarınızı gözden geçirin
  2. Meta destek ekibiyle konuşun

Yukarıda anlatdıklarıma uyqun meta reklamlarınızı kontrol ediniz. Eğer politikalara uymuyorsa, dar hedef kitlesi belirlediyseniz ve ya düşük TBM değeri seçdiyseniz bunları düzeltmelisiniz. Bunları düzeltdikden sonra reklamınızın incelenmesini ve onaylanmasını bekleyin. Reklamınız onaylandıkdan sonra bir saat kadar bekleyin. Eğer yinede reklamınız yayınlanmıyorsa Meta destek ekibiyle konuşun. Sistemsel bir hatadan dolayı reklamınız yayınlanmaya bilir. Bunu Meta destek ekibine bildirerek reklamınızın yayınlanmasını temin ede bilirsiniz.

 

Metada reklam vermek düşündüğünüz kadar zor değildir. Bir kaç deneme ile kaliteli reklam kampanyaları oluştura bilirsiniz. Karşılaşdığınız hatalardan korkmak ve ya pes etmek yerine araştırma yaparak hatayı çözmeye çalışın. Meta reklamlarında hatalara ve hata kodlarına göre farklı çözüm yöntemleri vardır. İlerde paylaşacağımız makalelerde farklı hata kodlarına göre hangi hatayı nasıl aradan kaldıra bileceğinizi detaylıca anlatacağım. Bu güne kadar sizi en çok uğraştıran hangi hata ile karşılaşdınız? Bu hatayı nasıl çözdünüz? Başınıza gelenleri anlatarak diğer kullanıcıların da tecrübe toplamasına yardımcı ola bilirsiniz. Tecrübelerinizi ve sorularınızı rorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir