Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam tarzı bilgiler
 4. »
 5. Kişisel gelişiminiz için 7 altın ipucu

Kişisel gelişiminiz için 7 altın ipucu

admin admin - - 8 dk okuma süresi
2593 0

Kişisel gelişimin 7 anahtarı

İyi bir hayat iyi kişilikden başlar. Güzel yaşamanın tek sırrı da kişisel gelişimin iyi olmasıdır. Kişisel gelişim hayatınızı kolaylaşdıracak ve belkide bir o kadar düzene salacak bir uyqulamadır. Bir insan kendi üzerinde ne kadar çok çalışırsa bir o kadar fazla gelişimine katkıda bulunmuş olur. Kendinizi geliştirerek hayata bakış açınızı değiştire bilirsiniz. Bu makalede yazılan adımları atarak her zamankinden farklı bir kişiliğe sahip olduğunuzu göre bilirsiniz. Belkide aydınlanmanıza yardımcı ola bilecekdir bu yazı. İşte kişisel gelişiminize katkı sağlayacak 10 anahtar kural.

 1. Online kurs almak
 2. Her gün en az 5 sayfa kitap okumak
 3. Yeni hobiler edinmek
 4. Her sabah erken uyanmak
 5. Geçmişe perde çekmek
 6. Arkadaşlardan ders almak
 7. Harekete geçmek

Bu 10 adımlık kuralı harfi harfine yerine yetirdiğinden emin ol ve daha sonra eski senle yeni seni karşılaştır. Eminim ki çok fazla fark göreceksin. Şimdi ise bu 10 adımlık kuralı ibceleyelim.

 

Online Kurs almak

Teknelojinin gelişmesiyle hayatımız bire bir değişdi. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı kadar da kişisel gelişimimizde de büyük yer tutuyor. Bunlardan biri de online eğitimdir. Online eğitimler alarak yapdığınız işi ve ya yapmak istediğiniz işi daha profösyenelce öğrene bilirsiniz. Bu gün çalışdığınız meslekde yükselmek ve daha da iyi yerlere gele bilmek için bilgilerinizi artırmanız gerekli. Ancak işlerinizin yoğunluğundan dolayı eğitime, öğrenmeye çok fazla vakit ayıramıyorsanız online eğitimlere katıla bilir ve kişisel gelişiminizi bir adım öne taşıya bilirsiniz. İnternetde çok fazla kurs var. Dilediğiniz mesleğe uyqun kursu online ala bilir ve size uyqun zamanda kurslara katıla bilirsiniz. Bu günün bu kolaylığından faydalanmamak bence bencillikdir. Kişisel gelişiminiz için ilk yapmanız gereken bir online kursa katılmak ve olmak istediğiniz kişiyi daha da iyi hale getirmekdir.

 

Her gün en az 5 sayfa kitap okumak

Kitap okumak bakış açınızı değiştirecek ve kelime alanınızı büyütecekdir. Böylece konuçduğunuzda karşınızdakını etkileye bleceksiniz. Bazen her verilen soruya ve ya açılan konuya dair bilgili olmak hayat kurtaran adımlardan biri ola biliyor. İşte bu tür hazır cevap olmanın başlıca kuralı kitap okumakdır. Hergün en az 5 sayfa kitap okumak sizin için belkide en faydalı aktivite olacakdır. Hem iş hayatınızda hem de günlük hayatınızda konuşmalarınızla karşınızdakını etkilemek istiyorsanız mutlaka her gün kitap okumalısınız. Kişisel gelişiminize fayda vere bilecek aşağıdakı 5 kitabı size tavsiyye ediyorum.

 • İyi Hissetmek – David Burns
 • Büyük Düşünmenin Büyüsü – David J. Schwartz
 • Yaşam Koçum Aristo – Jules Evans
 • Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius
 • 59 Saniye – Richard Wiseman

 

Yeni hobiler edinmek

Yeni hobiler sizi gereksiz zaman harcamalarından kuraracak. Hobinizle uğraşdığınız zaman her şey hakkında daha detaylı düşüne bileceksiniz. Ve böylelikle atmanız gereken adımlar hakkında fikir sahibi olacaksınız. Benim bir kaç hobim var. Bunlardan en çok sevdiğim ise balık tutmakdır. Balık tutarken sessizliğin tadını çıkarıyorum ve yazacağım yazılar hakkında düşünüyorum. Siz de bu stratejiyi kullana bilirsiniz. Hayatınızda neleri değiştireceğinizi, iş yerinizde neler yapacağınızı, ailenizle nerelere gideceğinizin kararlarını hobinizle meşqul olduğunuzda karar vere bilirsiniz. Bu sizin en sakin zamanınız olucağı için eminim ki en doğru kararları alıcaksınız. Sizin de bir hobiniz varmı? Varsa yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 

Her sabah erken uyanmak

Azerbeycanlılarda bir laf vardır. Erken uyananla erken evlenen her zaman kazanır. Erken evlenmekle ilgili bir şey söyleyemem ancak erken uyanmanın çok faydasını gördünm. Doğru rutinle yaşamak, zamanında uyumak ve zamanında uyanmak hem sağlığınız hem de kişisel gelişiminiz açısından çok faydalıdır. Geç uyanmak fırsatları kaçırmak gibi bir şeydir. Gece geç saatlere kadar televizyon ve ya bilgisayar önünde oturmanın kimseye faydası olmamışdır. Size de faydası olmayacağını unutmayınız. Bu yazıyı okuduğunuz zaman mutlaka telefonunuzun çalar saatını yarın sabah yediye kurun ve uykudan erken uyanın. Bir ay boyunca bunu devam etdirin ve neler değiştiğine şahid olun.

 

Negatif enerjili ortamlardan ve insanlardan kaçınmak

Negatif enerjili insanlar her zaman karşı tarafı kötü etkiler. Bunu unutmayın. Ne kadar pozitif bir ortamınız olursa bir okadar çok pozitif kararlar alırsınız. Güleryüzlü insanlarla arkadaş olun. Kendi positif ortamınızı oluşturun. Bişisel gelişiminiz için her zaman pozitif olun ve ola bildiğince nazik davranın. Siz insanlara gülerseniz hayat da size güler.

 

Geçmişe perde çekmek

Geçmişde olanları unut. Yapdığın başarısızlıkları bir deneyim olarak düşün. Eski günleri hatırlayarak yaşamak her zaman geçmişe bağlı kalmakla hiç bir yere varamayacaksınız. Bunun yerine yeni projeler üretmek, yeni fikirlere açık olmak, ilerleyen günlere odaklanmak lazım. Kişisel gelişim sadece bir şeyler okumakla, öğrenmekle olmuyor. Aynı zamanda geçmiş hataları unutub onlardan sadece ders almakdır kişisel gelişim. Sizi siz yapan özelliklerinizi koruyun ve geleceğe odaklanın. Hayat sadece geçmişden ibaret değildir. Bu gün ve yarını düşünün, olmak istediğiniz kişiyi düşünün ve bunlardan ilham alın.

 

Arkadaşlardan ders almak

Bir insanın kişisel gelişimine en büyük faydayı veren onun çevresidir. Çevrenizde olan arkadaşlarınız hatalarınızı yüzünüze söylüyorsa onlar demek ki iyi arkadaşdır. Onlarla her zaman iletişim kurmak ve onların size söylediklerinden ders almak çok faydalı olucak. Yapdığınız hataları söylediğinizde onlara kızmak yerine hatalarınızı sorqulayın ve bunları nasıl düzelte bileceğinizi düşünün. Bundan başka arkadaşlarınızın yapdığı hataları da izleyin ve onlardan da ders alın. Arkadaş çevrenizle çok fazla ilişki kurun. Projelerinizle ilgili onlarla konuşun. Onların fikirlerini alın. Belkide sizin doğru düşündüğünüz bir yalnışı onlar düzeltecekdir.

Bu makalede kişisel gelişiminize fayda verebilecek 7 altın kuralı inceledik. Umarım sizler için faydalı olmuşdur. Gelicek makalelerde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir