Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Güvenlik kameraları alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Güvenlik kameraları alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

admin admin - - 10 dk okuma süresi
104 0

Güvenlik kameraları alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Günümüzde güvenlik ekipmanları o kadar gelişti ki farklı çeşitlerde ve özelliklere sahip güvenlik ekipmanları üretiliyor. En çok kullanılan ekipmanlardan biri alarmlar, diğeri ise güvenlik kameralarıdır. Bu yazının konusu olan güvenlik kameraları belki de en çok talep edilen güvenlik ekipmanıdır diye bilirim. Güvenlik kameraları, evlerimizden iş yerlerimize, kamuya açık alanlardan endüstriyel tesislere kadar birçok alanda hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bu kadar gelişen sektörde elbette kameraların ve kamera ekipmanlarının artı ve eksi tarafları da vardır. Doğru kamerayı seçmek zor olsa da, mülkümüzü koruma ve güvenliği sağlama konusunda kritik bir adımdır. Bu yazıda güvenlik kamerası seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu inceleyeceğiz.

Güvenlik kameraları firmalarına ve modellerine göre farklıdır. Her firma farklı modellere sahip cihazlar üretiyor. Çoğunlukla aynı özelliklere sahip olduğu düşünülse de birçok firma kameraların kayıt cihazlarının dahili güvenlik sistemlerini bir üst seviyede korumaktadır. Güvenlik kamerası seçerken ilk önce göz önünde bulundurmanız gereken 5 özelliği inceleyelim:

 • DVR kayıt cihazının dahili güvenliği
 • Güvenlik kameralarının gündüz çekim kalitesi ve çekim mesafesi
 • Güvenlik kameralarının gece görüşü
 • Hafıza kartının boyutu
 • Güvenlik kamerasının konumu
 • DVR kayıt cihazının dahili güvenliği

DVR kayıt cihazları firmalara göre farklılık göstermektedir. Genellikle Çin yapımı olan kayıt cihazlarının dahili güvenlik sistemleri çok zayıftır. Bu da gelecekte kayıt cihazındaki görüntülerin istenmeyen kişilerin eline geçmesine yol açabilir. Kaliteli DVR kayıt cihazlarında iki faktörlü doğrulama, e-posta doğrulama, bulut hizmetleri bulunur. Bu da kayıt cihazındaki görüntülerin tam olarak muhafaza edilebilmesini sağlar. Unutmamak gerekir ki DVR kayıt cihazlarının dahili güvenliği, güvenlik sisteminin temel taşlarından biridir. Bunun için de DVR kayıt cihazı seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. Güvenlik açıklarını azaltmak için, cihazın güçlü bir şifreleme yöntemiyle korunduğundan ve güncel yazılım güvenlik yamalarıyla sürekli olarak güncellendiğinden emin olmanız sizin için faydalı olacaktır.

Güvenlik kameralarının çeşitleri.

Güvenlik kameralarının üç çeşidi vardır. Bunlar aşağıdakılardır.

 1. Analog kameralar
 2. İP ( dijital ) kameralar
 3. Smart kameralar.

Bu kameralar farklı özellikleri ve farklı fonksiyonlarına göre biri birinden farklıdır. Kısa bir inceleme ile bu üç çeşit güvenlik kamerasının hangi özelliklerine göre biri birinden farklı olduklarına bakalım.

Analog kameralar

Analog kameralar eski sistemlerle çalışmakdadır. Bu kameralar elektirik akımları sayesinde DVR kayıt cıhazına datayı göndermesi mantığıyla çalışmakdadır. Yani kameraya 12 volt elektirik verilir ve bu elektirik enerjizi kamerayı hem çalışdırır hem de farklı sinyaller göndererek çekdiği görüntüleri kayıt cihazına aktarır. Kullanımı ve kurulumu kolaydır.

İP ( dijital ) kameralar

İp kameralara dijital kamera, network kamera da denilmekdedir. Analog kameralardan farklı olarak dijital kameralar internet ağı kurularak yapılanmakdadır. Bu kameraların kurulumu zordur ve İP adres bilgisine sahip olmayanların kurması mümkünsüzdür. Ancak analog kameralardan farklı olarak dijital kameraların görüntü kalitesi yüksekdir. Analog kameraların kayıt cihazı DVR, dijital kameraların kayıt cihazı ise NVR adlandırılmakdadır.

Smart kameralar

Smart kameralar günümzde piyasaya yeni çıkan ve hiç bir ekstra cihaz gerektirmeyen son model kameralardır. Bu kameralar akıllı telefonlara program aracılığıyla kurulur ve telefonla kontrol edilmekdedir. Mekanınızda olan internet ağına bağlanarak görüntüleri karşı tarafa aktarıyordur.

Bu üç çeşitle birlikde kameraların görünümü ve kullanılacağı konuma göre de üç farklı çeşide ayrılmakdadır. Her farklı çeşit özel yerler için kullanılmakdadır. BGelin birlikde bu çeşitleri de inceleyelim

 1. Iç mekan kameraları
 2. Dış mekan kameraları
 3. PTZ kameralar

Iç mekan kameraları

İç mekan kameralar, mekanlarınızın iç konumlarında kurulur. Bu kameraları nem bölgelerde ve su etkisi olan yerlerde kullanılmaz. İç mekan güvenlik kameraları sadece kapalı mekanlarda kullanılır ve nemden ve sudan korunmalıdır. Dış mekanlarda kullanılması kameranın ömrrünü kısaltacakdır.

Dış mekan kameraları

Dış mekanlar için olan güvenlik kameraları hem dış mekanlarda hem de kapalı mekanlarda kullanıla bilir. Bu kameralar yağmura, kara, neme dayanıklıdır. Dahili ancak nem mekanlarda da kullanıla bilir. Kameraların sudan korunması için özel lastik halkaları vardır. Bu da kameranın içine su geçmesini ve bozulmasını önlemekdedir.

PTZ kameralar

PTZ kameralar hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanıla bilir. Bu kameraların diğer kameralardan farkı kontrol edile bilmesidir. PTZ kameraları uzakdan kontrol ederek sağa, sola, yukarı, aşağı haraket etdire bilirsiniz. Böylece koruduğunuz alanı tam kontrolda tuta bilirsiniz.

Güvenlik kameralarının gündüz çekim kalitesi ve çekim mesafesi

Kameraların çekim kalitesi, en önemli 5 faktörden biridir. Ancak, gece çekimleri ile gündüz çekimleri arasında fark olur. Gündüz çekimleri sırasında kameranın kaç metre uzaklığa kadar çekebildiğini, kaç metreye kadar net çekim yapabildiğini araştırmanızda fayda var. Araba plakalarını, insan yüzlerini, insanların elinde tuttuğu nesneleri net bir şekilde seçme imkanı veren kameraları seçmeniz önemlidir. Ayrıca, eğer kamera kasaya monte edilecekse paraların üzerindeki rakamları seçebilecek bir kalitede olması önemlidir. Aksi takdirde, mağazanızdaki müşterilerin para üstü sorunlarıyla karşılaştığınızda bir çözüm bulamayabilirsiniz. Bu yüzden, kameranın gündüz çekimlerinde zoom özelliğinin de kaliteli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Güvenlik kameralarının gece görüşü

Gece vakti kameraların elektrik tüketimi artar. Bu yüzden, bazı kameralar doğru elektrik tüketimi yapamadığından bazı fonksiyonları çalışmaz. Bu da çekim sırasında kameranın kalitesiz görüntüler kaydetmesine yol açar. Gece vakti araba plakalarının çekimi de göz önünde bulundurulmalıdır. Davetsiz misafirlerinizin hangi plakalı araçla geldiğini öğrenebilmeniz için bu özellik göz önünde bulundurulması gereken önemli bir özelliktir.

Hafıza kartının boyutu

Hafıza kartları kamera sayısına göre hesaplanmalı ve buna göre temin edilmelidir. Genellikle 500GB bir hafıza kartı, 4 kameralık bir ekipmanda 5-8 gün gibi bir süreyi hafızasında saklar. Kamera sayısı arttıkça hafıza kartının boyutunun da artması gerekir. Eğer ayda bir kere gideceğiniz bir mekana kamera tedarik ediyorsanız, minimum 1 ay kayıtları tutabilen bir hafıza kartı seçmelisiniz. 4 kameralık ekipmanlarda hafıza kartlarının görüntüyü hafızasında tutma sürelerini aşağıda belirtiyorum:

 1. 255GB – 2-4 gün
 2. 500GB – 5-8 gün
 3. 1TB – 10-15 gün
 4. 2TB – 20-30 gün

Yukarıdaki özelliklere göre gerekli olan hafıza kartı boyutunu seçebilirsiniz.

Güvenlik kamerasının konumu

Güvenlik kameralarının konumu, hangi kamerayı nereye yerleştireceğinizi belirler. İç mekanlar için iç kameralar, dış mekanlar için ise dış kameralar gerekmektedir. Ancak, bazı iç mekanlar vardır ki burada dış kameralar kullanılmalıdır. Nemli, soğuk veya kapalı olmasına rağmen su damlama ihtimali olan yerlerde dış kameralar kullanılmalıdır. Çünkü iç mekan kameraları nem çekmeyen yerlerde kurulması için tasarlanmıştır. Eğer kamera nem kaparsa hızla bozulabilir ve bu da ekstra masrafa yol açabilir. Bu yüzden, iç mekan olsa bile gerektiğinde dış kamera kullanılmalıdır. Ayrıca, eğer kamera kasaya kurulacaksa, bunun için özel tasarlanmış kasa kamerası kullanılmalıdır.

 

Bu makalede güvenlik kamerası alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceledik. Doğru seçimi yapmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı netleştirmeniz ve buna uygun bir çözüm bulmanız önemlidir. Umarım bu makale, güvenlik kamerası seçiminde sizin için bir kılavuz olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir