Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. DVR, NVR ve XVR nedir?

DVR, NVR ve XVR nedir?

admin admin - - 7 dk okuma süresi
102 0
DVR, NVR ve XVR nedir?

DVR, NVR ve XVR nedir? Aralarında ne fark vardır?

DVR, NVR ve XVR güvenlik kameralarının kayıt cihazlarıdır. Aralarındaki farklılıkların birçok özelliği bulunmaktadır. Her biri ayrı ayrı kullanılır ve kurulumları da farklıdır. Öncelikle bu kayıt cihazlarının özelliklerine bakalım. Özelliklerini incelediğimizde aralarındaki farkları da göreceğiz.

 

DVR, NVR ve XVR gibi güvenlik kamera kayıt cihazlarını incelediğimizde öncelikle kayıt teknolojisindeki farkları göre biliriz. Ayrıca bu cihazların çözünürlük destekleri, depolama seçeneklerive uzaktan erişim yetenekleri gibi özelliklerinde de farklılıklar vardır. Bu farklılıklar kullanıcıların ihtiyyaçlarına ve sistem gereksinimlerine bağlı olarak tercih edilecek cihazı belirlemeye yardımcı olur.

 

DVR kayıt cihazları hakkında bilgi

DVR, İngilizcede “Digital video recorder” kelimelerinin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi dijital bir kayıt cihazıdır. Bu cihazlar analog güvenlik kameraları  da desteklemekte

 

dir. Kamera görüntüleri genellikle 4+1 ve 2+1 kablolarla aktarılır. Bu cihazlar analog sinyalleri dijital formata dönüştüren ve daha sonra hafıza kartına aktaran cihazlardır. Cihaza bir sabit disk monte edilir ve genellikle bu sabit disk görüntüleri saklar. DVR kayıt cihazlarında kablo başlıkları BNC ve Power başlıkları kullanılır. BNC başlıkları, kameradan kayıt cihazına görüntünün aktarılmasını sağlarken, Power başlıkları adaptörden kameraya elektrik enerjisi sağlar. Bağlanan güvenlik kameraları genellikle 12 volt elektrik enerjisi tüketir. Kamera sayısına ve kameraların fonksiyonlarına bağlı olarak adaptörün amper gücü değişebilir. Genellikle 4 kameralı bir DVR kayıt cihazına bağlı olan kamera setine 12V 10Amperlik bir adaptör monte edilir.

NVR kayıt cihazları hakkında bilgi

NVR, İngilizceden “Network Video Recorder” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ağ kayıt cihazıdır. NVR kayıt cihazları için bir ağ kurulur ve kameralardan gelen görüntü alınır. NVR kayıt cihazları genellikle DVR kayıt cihazlarından daha kaliteli görüntüleri işler ve hafızasında saklar. Analog kameraları desteklemezler ve IP güvenlik kamerası adı verilen ve analog güvenlik kameralardan daha kaliteli kabul edilen kameralarla çalışırlar. Kameraların çektiği görüntüler Ethernet kablosu aracılığıyla kayıt cihazına aktarılır. Bu kablolarda RJ45 başlıkları kullanılır. NVR kayıt cihazları 4, 8, 16, 32 port olabilir ve port sayısına uygun kamera sayısını destekleyebilirler. NVR kayıt cihazları hem düşük çözünürlüklü hem de yüksek çözünürlüklü görüntüleri işleyebilir ve hafızasında saklayabilirler.

XVR kayıt cihazları hakkında bilgi

XVR, İngilizcede “Hybrid video recorder” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu kayıt cihazları, yukarıda bahsettiğimiz her iki kayıt cihazının birleşimi olarak düşünülebilir. XVR kayıt cihazları hem analog hem de IP güvenlik kameraları destekler. Bu kayıt cihazlarında da bir sabit disk için hafıza kartı kullanılır. Genellikle XVR kayıt cihazlarında belirli bir sayıda analog giriş bulunur. Ancak bu cihazlarda bir LAN girişi de bulunur ki bu da IP kameraları kayıt cihazına bağlamak içindir. Örneğin, bir XVR kayıt cihazında 4 port analog girişi bulunabilir. Bu 4 port girişe sadece 4 adet analog kamera kurulumu yapabilirsiniz. Bir adet de LAN girişi bulunur ve bu da IP kameralar içindir. Genellikle 4 port analog girişi olan cihazlara 2 adet ek IP kamera kurulumu yapılabilir. Ancak firmalara göre bu sayı değişebilir.

XVR kayıt cihazına IP kamera kurulumu yapabilmek için bir adet PoE Switch gereklidir. Kurulum adımları şu şekildedir:

  1. Modemden bir adet LAN kablosu PoE switche takılır.
  2. PoE switchten bir adet LAN kablosu XVR kayıt cihazına takılır.
  3. PoE switchten kameraya bir tane LAN kablosu takılır.
  4. Kameraların IP adresleri kayıt cihazına eklenir.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra kayıt cihazı kameranın görüntüsünü işleyebilir. Kayıt cihazları üretici firmaya göre farklılık gösterebildiğinden, hangi cihazda IP adreslerinin nasıl işlendiği konusuyla ilgili ayrıntıları ilerleyen yazılarda ele alacağız.

Güvenlik kameraları ve kayıt cihazlarıgünümüzde evlerden işyerlerine, sokaklardan alışveriş merkezlerine kadar bir çok alanda önemli bir rol oynamakdadır. Bu cihazlar, güvenliği artırmak olayları takip etmek ve kanıt sağlamak gibi bir çok amaçlarla kullanılmakdadır. Ancak, doğru cihazı seçmek ve doğru şekilde kurmak bu sistemlerin etkinliğini belirleyen önemli faktörlerdendir. DVR, NV ve XVR gibi kayıt cihazları farklı teknolojileri ve farklı özellikleri sunmakdadır. Bu yüzden güvenlik sistemlerinin kurulumu zamanı uzman tavsiyyesi almanızı öneririm.

Uzun süredir güvenlik sistemlerinin kurulumu işi yapan biri gibi söyleye bilirim ki, bazen iş sahipleri uzman tavsiyyesini dinlemiyor ve kendi bildikleri gibi iş yapdırıyorlar. bu da ilerde hiçde iç açıcı olmayan olayların yaşanmasına yol açmakdadır. Kayıt cihazlarının fonksyonları farklı olduğu gibi fiyatları da farklıdır. Bundan başka cihazlar değişdiğinde ekipmanları da değişir ve her kayıt cihazı aynı ekipmanı kullanmaz. Unutmayın ki kayıt cihazları modern güvenlik sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Doğru cihazı seçmek ve doğru şekilde kurulumunu yapmak, güvenliğinizi artırmak ve olayları takip ede bilmeniz için önemlidir. Her kullanıcının ihtiyyacına uyqun bir çözüm bulunmakdadır. Bu nedenle ihtiyyaçlarınızı belirleyip doğru cihazı seçmek önemlidir.

 

Bu makalede güvenlik kameralarının kayıt cihazları hakkında detaylı bilgi verdik. Sizi ilgilendiren diğer konular hakkında yorumlarda yazmanızı rica edeceğim. Umarım sizler için faydalı olmuşdur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir