Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. DVR kayıt cihazını telefona ekleyemiyorum. Sorun nedir?

DVR kayıt cihazını telefona ekleyemiyorum. Sorun nedir?

admin admin - - 7 dk okuma süresi
114 0

DVR kayıt cihazını telefona ekleyemiyorum. Sorun nedir?

Güvenlik kameraları geliştikçe farklı özellikleri de gelişiyor. Bu gelişen teknoloji, insanların işini kolaylaştırmayı ve herkesin daha güvenli bir ortamda yaşamasını hedefliyor. Bu gelişen özelliklerden biri de kayıt cihazlarının internete ve akıllı telefona yönlendirilmesidir. Bu özellik sayesinde dükkan ve ev sahipleri güvenlik kameralarını dünyanın istenilen bir yerinden izleyebilirler. Teknoloji geliştikçe bazı yan sorunlar da çıkabiliyor. Bu sorunların giderilmesi bazen çok zaman alır ve giderilmesi zor olabilir. DVR kayıt cihazlarındaki görüntünün telefona aktarılması sırasında zaman zaman ortaya çıkan sorunlar en yaygın olanları ise aşağıdakilerdir. Bu sorunların ne olduğunu ve ne yapmak gerektiği hakkında detaylı bilgiyi de makalenin devamında okuyabilirsiniz.

 • LAN kablo uçlarında yaşanan sorunlar
 • DHCP tarafında yaşanan sorunlar
 • Modemdeki portun kapalı olması sorunu
 • Yerel ağ sorunu
 • Desteklenmeyen veya izin verilmeyen hesap sorunu

LAN kablo uçlarında yaşanan sorunlar

Eğer modem ile DVR arasındaki bağlantı kablosundaki uçlar fabrika üretimi değil de sizin tarafınızdan uç vurulmuşsa, bu uçlardaki renk sıralamasında bir yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Öncelikle renk diziliminin doğru olup olmadığını kontrol edin. Eğer renk ardıcılığında uyumlu olmayan bir renk sıralaması varsa uçları kesmeniz ve yeni uçlar vurmanız gerekir. yeni uçlar monte ederken standart lan kablo renk dizilimine uyqun olacak şekilde monte etmeniz gerekir. Standart renk dizilimi aşağıdaki gibidir:

 1. Sarı beyaz
 2. Sarı
 3. Yeşil beyaz
 4. Mavi
 5. Mavi beyaz
 6. Yeşil
 7. Kahverengi beyaz
 8. Kahverengi

Bu renk dizilimi dünyanın her yerinde aynıdır. Bu standarta uygun olacak şekilde renkleri yan yana tutturmanız gerekir. Eğer renk dizilimi bu listedeki gibi değilse ve bir yanlışlık varsa ucu kesmeniz ve yeniden bir uç vurmanız gerekecektir.

DHCP tarafında yaşanan sorun

DVR kayıt cihazındaki ağ ayarlarında DHCP adlı bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümü aktif etmediyseniz sorun bundan kaynaklanabilir. DHCP, DVR kayıt cihazının otomatik IP almasını sağlar. Genellikle yeni kayıt cihazlarında DHCP kapalı olarak gelir ve DVR menüsünün kurulumu sırasında aktif hale getirilir. Eğer kayıt cihazının IP adresleri modemin IP adresleri ile aynı değilse büyük ihtimalle DHCP aktif değildir. Ağ ayarlarından DHCP’yi aktif etmenizi öneririm. DHCP genellikle DVR menüsündeki ağ ayarları bölümünde olur. Her kayıt cihazında aynı olmaz. eğer kayıt cihazınızda DHCPyi bulamıyorsanız kayıt cihazının markasını yazarak Youtube ve Google da arama yaparak bilgi ala bilirsiniz.

Modemdeki portun kapalı olması sorunu

Bazı modemlerde LAN portu kapalı olabilir. Bu, internet sağlayıcısı tarafından kapatılmış olabilir ya da modemin fabrika ayarlarında kapalı olarak gelebilir. LAN portu kapalı olsa bile DVR modemin IP adresini görebilir ancak görüntüyü telefona aktaramaz. Bunun için LAN portunun açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Modemlerin firmalarına göre bu işlem farklılık gösterebilir. Farklı firmalar farklı IP adresleri üzerinden modem ayarlarını sunar. Eğer portu aktif etmekte zorluk yaşıyorsanız internet sağlayıcınızla görüşmenizi ve yardım almanızı öneririm.

Lokal ağ sorunu

Eğer bir devlet dairesindeyseniz ve devlet dairesinin internet ağı ile DVR kayıt cihazına internet vermeyi düşünüyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Çünkü devlet dairelerindeki internet ağı Lokal ağ olarak bilinir ve bu ağlarda domain kapalı olur. Domain kapalı olduğu için görüntü telefona aktarılamaz. İnternet ağının Lokal olup olmadığını test etmek için en kolay yol, aynı ağa bağlı olan bir bilgisayardan YouTube veya TikTok gibi platformlara giriş yapmaya çalışmaktır. Bu ağlarda bu platformlara giriş yapmak mümkün değildir. Eğer giriş yapamıyorsanız, internet ağınızın Lokal olduğunu anlayabilirsiniz. Lokal olmayan bir internet ağı kullanmanız gerekecektir.

Desteklenmeyen veya izin verilmeyen hesap sorunu

Bazı kayıt cihazlarında bir hesapla telefondan görüntü alınabilir. İkinci bir cihaza görüntüleri aktarmak için birincil hesabın buna izin vermesi gerekir. İzin verilmediği takdirde ikinci cihaza görüntü aktarılmaz. Bu en çok Hikvision kayıt cihazlarında görülür. Bu tür durumlarda ilk hesap sahibinin izni gereklidir.

Teknolojinin günlük hayatımızda etkisi giderek artmakdadır. Özellikle akıllı cihazlar sayesinde, insanlar artık her an her yerden bağlantıda ola biliyor. Bu da bir çok işlemi uzakdan kontrol etme imkanını sağlıyor. Ancak bu dijital ortamda güvenlik konusu da giderek artmakdadır. Kişisel verilerin korunması, siber saldırılara karşı önlemler alınmaması ve güvenli internet kullanımı konuları günümüzde oldukca önemli hale geldi. Ayrıca teknolojinin hızlı şekilde ilerlemesi ve gelişmesi, sürekli güncel kalma ihtiyyacını da beraberinde getirmekdedir. Yazılım güncellemeleri cihazların performansını artırmak ve güvenlikle ilgili ola bilecek ihtimalleri aradan kaldırmak için düzenlemeler yapılmakdadır.

Dolayısıyla teknolojiyle uyumlu bir şekilde yaşamak ve sorunsuz bir deneyim için düzenli güncellemeleri kontrol etmemizde fayda vardır. Bu sayede, teknolojiden maksimum verim almak ve olası sorunları en aza indirmek mümkün olacaktır. Bu makalede, DVR kayıt cihazından telefona görüntü aktarılması sırasında karşılaşılan sorunları inceledik. Umarım bu makale sizlere yardımcı olmuştur. Başka merak ettiğiniz veya karşılaştığınız bir sorun olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir