Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Fuuoz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Dünyanın ilk mobil oyununun hangisi olduğunu biliyormusunuz?

Dünyanın ilk mobil oyununun hangisi olduğunu biliyormusunuz?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
216 0

Dünyanın ilk mobil oyununun hangisi olduğunu biliyormusunuz?

Günümüzde mobil oyun sektöründe çok fazla oyun var. Oyun hazırlamak eski zamanlarda olduğu kadar zor değil. Herhangi bir kişi, kod bilgisi olmadan bir oyun hazırlaya bilir. Ancak teknolojinin bu günkü gibi gelişmediği, ilk zamanlarında oyun hazırlamak düşündüğünüzden de zordu. Yeni yaranmış ve rekabetin güçlü olduğu mobil teknoloji sektöründe oyun hazırlamak düşüncesi ortaya atılmışdı. Eskiden insanlar oyun oynamak için oyun konsolları alırdı. Ancak mobil cihazlarda oyun oynama fikri her kesi heyecanlandıran bir fikirdi. Dilediğin zaman dilediğin yerde cebindeki küçük bir telefonla oyun oynaya biliyorsun. Bu gün için bu pek heyecanlı olmasa da 1990 lı yıllarda insanlar buna şaşkınlıkla bakıyorlardı.  1990 lı yılların ortalarında mobil oyun sektörünün temelleri atıldı ve ilk mobil oyun Snake yanı o meşhur oyun Yılan oyunu piyasaya duyuruldu

Snake oyununun doğuşu

1994 yılında Snake oyunu piyasaya çıkdı ve mobil oyun endüstürüsünün temelleri atıldı. O zamanların en popüler aktivitelerinden birine çevrildi. Mobil telefon sektöründe güçlü bir rekabet vardı. O zamanların en güçlü mobil telefon markalarından biri olan Nokia tarafından, telefonlarda oynana bilecek bir oyun fikri ortaya atıldı. Ve nihayetinde 1994 yılında Nokia telefonlarında ilk moil oyun kullanıma verildi. Bunun ilk başlarda satışları artırmak için bir pazarlama stratejisi olduğu düşünülüyor. Ancak gerçek şu ki mobil telefonlarda oyun fikri sadece bir pazarlama stratejisi deöil. Hem de büyük bir teknoloji devrimidir. Günümüzde insanlar internete bağlanarak çok rahatlıkla dilediği oyunu dilediği arkadaşıyla oynaya biliyor. Bu gün bizim bu kadar rahat erişe bildiğimiz oyun sektörünün geçmişi namıdeğer Yılan oyununa dayanıyor.

Oyunun bulunduğu telefonlar daha fazla satılmaya başladı. İnsanlar bu yeni teknolojiyi sevmişdi. Oyunun çok basit bir konsepti vardı. Yılan hayatda kala bilmesi için yemek arıyor. Ve her yediği yemekde boyu uzuyordu. Boyu uzadıkca yılanın alanı da küçülüyordu ve oynamak bir az daha zorlanıyordu. Her oyunun sonunda ise oyuncunun kazandığı skor görünüyordu. O zamanlarda insanlar bir birleriyle en çok puan toplama yarışına girmişlerdi. Her kes bu oyundakı rekoru kırmayı hedefliyordu. Oynadıkca bağımlılık yaratan bu oyun insanlara gerçek bir keyif sunmaktaydı.

Yılan oyunu neden başarılı oldu?

Yılan oyununun başarılı olmasının bir çok nedeni vardı. İlk neden ilk mobil oyun olmasıydı. O zamanlarda mobil telefonlarda oyunların olmaması ve yılan oyununun tek mobil oyun olması başarılı olmasını sağladı. Bundan başka bu devrim nitelikli oyun kolay kullanım arayüzüne sahipti. Her kesin kolaylıkla oynaya bilmesi ve oynadıkca keyif alma olasılığı yüksekdi. Yılan oyunu sadece bir oyun olarak kalmadı hem de telefonların ayırlmaz bir parçası oldu. Günümüzde nasıl ki kamerasız telefon sevilmiyorsa o zamanlarda da oyun olmayan telefonlar pek tercih edilmiyordu.

Netice olarak, yılan oyunu o zamanların dev keşfi bu günümüzün ise mobil oyunlarının atasıdır diye biliriz. Her yeni teknoloji kendisiyle hiç umulmayan yenilikler getiriyor. 1990 lı yıllarda yılan oyununun kurucuları bu günkü oyun enstürüsünün temelini attıklarını belkide fark etmemişdiler. Ancak atılan ilk adım günümüzde mobil oyun şirketlerinin kurulmasına kadar gelişdi. Bu gün bu makaleyi okuyan hemen hemen her kes en az bir defa Yılan oyunu oynamışdır. Peki sizin yılan oyununda en çok topladığınız puan  nekadar idi. Yorumlarda topladığınız en fazla puanınınızı yazın ki bilelim. Bundan başka bu tür içeriklerin devamı için makaleyi paylaşmayı ve düşüncelerinizi yorumlarda yazmayı unutmayınız.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir